در سفرهای هوایی چه چیزهایی ببرم؟

در سفرهای هوایی چه چیزهایی با خودمان ببریم؟

“چی ببرم‌ها و چی نبرم‌ها” در سفرهای هوایی موضوعی جدی‌‌ست. وقتی پای بار مجاز هوایی به میان می‌آید، مسافران سوال‌های منحصر به فرد و خاصی دارند که جواب‌هایش همیشه در قوانین بار مجاز نیست. مثلا “می‌تونم توی هواپیما با خودم سبزی قورمه ببرم؟” سوالی کاملا متداول بین ما ایرانی‌هاست. شما چه سوال چالشی دارید؟

در ادامه لیستی از سوال‌‌ها و جواب‌های متداول افراد در شبکه‌های اجتماعی، فوروم‌های مهاجرت و مسافرت را برای شما گردآوری کرده‌ایم. شما هم اگر سوالی دارید در قسمت نظرات از ما بپرسید. خوشحال می‌شویم کمک‌تان کنیم.

چطور چمدانم را وزن کنم؟

قبل از رفتن به فرودگاه و جلوگیری از اتلاف وقت، چمدان‌تان را وزن کنید تا مجبور نباشید هزینه‌ی اضافه بار بدهید. برای این‌کار سه راه دارید:

1- از ترازوی خانگی استفاده کنید

2- از فروشنده‌ی سوپرمارکت محل زندگی‌تان بخواهید چمدان را وزن کند

3- ترازوی دیجیتالی چمدان بخرید.

این ترازوها کوچک هستند و به دستگیره‌ی ساک و چمدان شما متصل می‌شوند. فقط کافیست همزمان که ترازو به دستگیره وصل است، چمدان را بلند کنید تا نمایشگر ترازو وزن بار را نشان دهد.

ترازوی دیجیتال چمدانساده‌ترین راه برای خرید ترازوی دیجیتالی چمدانی سر زدن به فروشگاه‌های آنلاین است.

اندازه‌ی چمدان در داخل هواپیما چقدر باید باشد؟

ساک و چمدانی که در داخل کابین هواپیما می‌توانید ببرید با نام Carry-on Items یا Cabin Baggage شناخته می‌شود. ابعاد چمدان باید در اندازه‌ای باشد که به راحتی در محفظه‌ی بالای سر مسافر در هواپیما قرار گیرد. البته ایرلاین‌های مختلف، استاندارهای متفاوتی برای بار کابین دارند که بهتر است به وبسایت آن‌ها سری بزنید. اما معمولا ابعاد چمدان به شرح زیر است و در مجموع نباید از 115 سانتی‌متر تجاوز کند:

عرض چمدان: 45 سانتی‌متر، طول چمدان: 56 سانتی‌متر، ارتفاع چمدان: 25 سانتی‌متر.

اشیای ممنوعه در کابین هواپیما چه چیزهایی هستند؟

بردن اشیای زیر به داخل کابین هواپیما ممنوع است و برای انتقال آن‌ها باید از انبار هواپیما استفاده کرد:

 وسایل بُرنده: تیزبُر، یخ خردکن، ساطور، تیغ اصلاح، شمشیر و چاقو‌ها.

 وسایل ورزشی: دستکش‌های بیسبال، وزنه، چوب‌های گلف، چوب اسکی، باتوم و چوب بیلیارد.

 سلاح‌های گرم: مهمات، تفنگ بادی، سلاح، منورانداز، تفنگ، اسلحه‌ی کپی‌شده، اسلحه‌های ساچمه‌ای و قسمت‌های تشکیل‌دهنده‌ی اسلحه.

 وسایل سنگین: تبر، سیخونک دام، چکش، مته، اره و وسایلی با درازای ۷ اینچ و بیشتر.

 وسایل دفاع شخصی: باتوم، چماق، پنجه بوکس، شوریکن، باتوم پاسبان و جنگ‌افزار

بردن کیف لپ‌تاپ به داخل هواپیما ممنوع است؟

کیف لپ‌تاپ جزو Carry-On است و بردنش به داخل کابین هواپیما اشکالی ندارد. حتی افراد از آن به عنوان ترفندی برای تقسیم وزن بار استفاده می‌کنید و قسمتی از وسایل خود را در آن می‌گذارند.

بردن مایعات داخل هواپیما ممنوع است؟

ممنوع نیست اما باید آن‌ها را با بطری در کیسه‌های مخصوص زیپ‌دار بگذارید. حداکثر وزن بطری‌ها 100 سی‌سی باید باشد و هر فرد فقط می‌تواند یک کیسه داشته باشد. شیر مادر، مواد شیمیایی و دارویی مشمول این قانون نمی‌شوند. این موارد باید در مرکز بازرسی امنیتی مورد بررسی قرار بگیرند. همچنین بردن مایعات اسیدی خوراکی مثل سرکه و آبلیمو به داخل کابین هواپیما ممنوع است.

قرار دادن اشیای فلزی مثل قاشق و چنگال در کوله‌پشتی مشکلی دارد؟ 

به طور کلی اگر اشیای فلزی تیز و برنده ندارید، می‌توانید آن‌ها را در کوله‌پشتی خود بگذارید و به داخل کابین ببرید. اما قبل از پرواز و در گیت امنیتی از شما می‌خواهند تا اشیای فلزی و زیورآلات را جداگانه در سبدی بگذارید تا اسکن شوند.

همراه داشتن سبزیجات و آجیل در هواپیما ممنوع است؟

کشورهای خارجی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای حفاظت از سلامت حریم کشاورزی کشورشان دارند. مثلا کانادا یا چین اجازه‌ی ورود حبوبات و تخم گیاهان را نمی‌دهند. این کار برای جلوگیری از ورود آفات کشاورزی است. حتی بردن خرمای هسته‌دار هم ممنوع است. به طور کلی مواد غذایی و سبزیجات تازه یا به قول فرنگی‌ها Fresh ممنوع است، اما بردن سبزیجات خشک‌شده، خشکبار، آجیل و زعفران مانعی ندارد. اگر زعفران زیادی با خودتان می‌برید، بگویید برای سوغاتی است و چانه بزنید.

بردن ادوات موسیقی در سفرهای هوایی ممنوع است؟

جواب این سوال منفی است. شما می‌توانید هر نوع سازی را در سفر هوایی با خود ببرید. در صورتی که اندازه‌ی قاب ساز شما (Hard Case) از 120 سانتی‌متر کمتر باشد، می‌توانید آن را با خود به داخل کابین ببرید. در غیر این صورت باید آن را به قسمت بار تحویل بدهید. البته محض اطمینان روی ساز خود برچسب Fragile را نصب کنید و داخل آن را با نایلن‌های حباب‌دار بپوشانید تا صدمه‌ای نبیند.

تعداد چمدان مهم است یا مجموع وزن؟

مجموع وزن بار شما در سفرهای هوایی اهمیت دارد. به طور مثال اگر 4 تا ساک و چمدان دارید که مجموع وزن آن‌ها بیشتر از 30 کیلوگرم نیست، هیچ مانعی برای بردنشان به داخل هواپیما ندارید. اما اگر تنها یک چمدان داشته باشید که بالاتر از 30 کیلوگرم وزن داشته باشد، مشمول پرداخت جریمه‌ی اضافه بار می‌شوید.

وزن بار مجاز در قسمت انبار هواپیما یا Checked Baggage چقدر است؟

در مطلبی جداگانه و به صورت مفصل به این سوال پاسخ داده‌ایم. اما به طور کلی وزن مجاز بار در قسمت انبار هواپیما (Checked Baggage) در پروازهای داخلی 20 کیلوگرم، در پروازهای خارجی 30 کیلوگرم برای هر نفر و برای نوزادان 10 کیلوگرم در نظر گرفته شده است. مقدارهای عنوان شده برای شرکت‌های هواپیمایی و مسیرهای هوایی متفاوت است.

وزن بار مجاز در داخل کابین هواپیما یا Cabin Baggage چقدر است؟

به کلیه‌ی وسایلی که مسافر همراه خود به داخل کابین هواپیما می‌برد، Cabin Baggage گفته می‌شود. وزن بار مجاز این بخش بین 5 تا 8 کیلوگرم با توجه به ایرلاین‌ها و مسیرهای هوایی متفاوت است. بنابراین قانون یکسانی در این زمینه وجود ندارد. هرچند که معمولا وزن 7 کیلوگرم به مسافران توصیه می‌شود.

جریمه‌ی اضافه بار چقدر است؟

اگر مسافری علاوه بر مقدار بار مجانی و مجازی که ایرلاین برایش در نظر گرفته بار بیشتری داشته باشد، باید مبلغی به عنوان اضافه بار برحسب کیلوگرم بپردازد. این مبلغ براساس مقررات مبدا مسافرت و پرواز های داخلی و بین المللی متغیر است. مقررات دقیق مربوط به وزن و حجم بار مجاز را روی بلیط هواپیما یا سایت هر ایرلاین بخوانید.

فریت بار مسافری چیست؟

اگر قصد مهاجرت یا مسافرت طولانی مدت دارید و وسایل زیادی باید با خودتان ببرید از فریت بار استفاده کنید. فریت بار مسافری یعنی خلاص شدن از شر جریمه‌ی اضافه بار. فریت، ماهیت تجاری ندارد و نوعی بار خصوصی است. این نوع بار هوایی از طریق گمرک فرودگاه‌ها، به صورت غیرهمراه و با صدور بارنامه‌ی هوایی با هزینه‌ی بسیار کمتر نسبت به اضافه بار همراه مسافر به مقصد ارسال می‌شود. دفاتر شرکت‌های فریت بار در بیشتر فرودگاه‌های ایران وجود دارند و شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها، بار خود تحویل بدهید.

آیا ایرلاین‌ها قوانین جداگانه‌ای برای حمل بار دارند؟

بله. در کنار قوانین استاندارد و کلی حمل بار هوایی که توسط یاتا (IATA) وضع شده، هر ایرلاین شرایط متفاوتی برای حمل بار مسافران دارد. بهترین راه برای اطلاع از شرایط مراجعه به وبسایت شرکت‌های هوایی است. مثلا در بیشتر ایرلاین‌های اروپایی وزن بار کمتری (23 کیلوگرم) در نظر گرفته شده که با ایرلاین‌های آمریکایی یا آسیایی متفاوت است.حتی بعضی از شرکت‌های هوایی مثل IranAir برای مشتریان خود کارت وفاداری هدیه می‌دهند که شامل اضافه بار بیشتر بدون پرداخت هزینه‌ای است.

حمل بار در کلاس‌های پروازی (اکونومی، بیزینس و فرست کلاس) متفاوت است؟

پاسخ این سوال هم مثبت است. با توجه به نوع کلاس پروازی، مقدار بار مجاز تفاوت دارد. مثلا در قسمت اکونومی تا 30 کیلوگرم بار مجاز دارید که این اندازه در بیزینس کلاس به 40 کیلوگرم و در فرست کلاس به 50 کیلوگرم می‌رسد.

اگر چمدانم در هواپیما گم شد چکار کنم؟

به محض اطلاع از گم شدن چمدان و بار خود در فرودگاه مقصد، فرم گزارش بی‌نظمی در خصوص اموال (Property Irregularity Report:PIR) را پر کنید. همچنین بهتر است یک برگه کپی هم از آن داشته باشید. اگر یکی از اعضای شرکت هواپیمایی از شما خواست تا صبر کنید و فرم را پر نکنید، به او گوش ندهید. تحت هر شرایطی فرم را پر کنید. اطلاعاتی مثل ارزش تقریبی لوازم موجود در چمدان، فرودگاه مبدا و مقصد، شماره‌ی پرواز، آدرس محل اقامت در کشور مقصد، تلفن تماس و شماره پاسپورت در این برگه وجود دارد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که ثبت فرم PIR به خودی خود مطالبه‌ی خسارت نیست، بلکه شما باید تا 7 روز و به صورت کتبی فرم درخواست خسارت را پرکنید.

هزینه‌ی غرامت و خسارت گم شدن بار چقدر است؟

گم شدن چمدان در پرواز به طور معمول در سفرهای خارجی برای چمدان‌های ۲۰ کیلوگرمی، به ازای هر یک کیلوگرم حداکثر ۲۰ دلار است. در مسیرهای اروپایی این مبلغ به 400 دلار و در ایالات آمریکا با توجه به مسافت، 640 دلار است. البته در بلیط‌های فرست کلاس و بیزینس کلاس، مبلغ خسارت بیشتری داده می‌شود. با این حال قوانین هر ایرلاین در این زمینه متفاوت است.

ارائه‌ی نسخه‌ی پزشکی برای داروها الزامی است؟

قوانین همه‌ی کشورها در زمینه‌ی ورود داروی همراه مسافران یکسان نیست. بعضی کشورها حتی استامینوفن کدئین را مشمول مقررات مواد مخدر می‌دانند و برای آن مجازات در نظر می‌گیرند. از آن طرف در کشورهای دیگر چنین قانونی وجود ندارد. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید اطلاع از لیست داروهای ممنوعه در کشور مقصد است. اما در کل به شما توصیه می‌کنیم که نسخه‌ی پزشک داشته باشید تا مشکلی برای‌تان پیش نیاید.
نکته‌ی دیگر در این بخش، قرار ندادن دارو در بخش بار دستی یا همان Cabin Baggage است.

می‌توانم لوازم آرایشی‌ام را داخل هواپیما ببرم؟

بر اساس قانون شماره‌ی «۱-۱-۳» هواپیمایی، بردن بیشتر مایعات، ائروسل و ژل‌ها به داخل هواپیما قانونی هستند، فقط به شرطی که در مخزن‌های ۱۰۰ گرمی یا کم‌تر قرار گیرند. تمام مخزن‌ها باید در یک کیسه‌ی تمیز، یک لیتری، پلاستیکی و زیپ‌دار قرار داده شوند و هر مسافر اجازه‌ی حمل فقط یک کیسه‌ حامل مخزن مایعات را دارد. این قانون برای مایعاتی است که در کیف‌های دستی و همراه حمل می‌شوند. اما برای بارهای تحویل داده شده به انبار هواپیما چنین محدودیتی نیست.
لوازم آرایشی که براساس قانون شماره‌ی «۱-۱-۳» باید بسته‌بندی شوند و کمتر از 100 گرم باشند شامل ریمل، کرم صورت و لوسین، ژل مو و شامپو و ادکلن است. در صورتی که مقدار این وسایل از 100 گرم بیشتر باشد باید به انبار هواپیما منتقل شوند.

فرم Customs declaration چیست؟

زمانی که در هواپیما هستید و به مقصد نزدیک شدید، خدمه‌ی هواپیما فرمی به نام Customs declaration به شما می‌دهند. در این فرم شما باید کلیه‌ی وسایلی را که همراه خود دارید در فرم بنویسید. بازرس فرودگاه مقصد براساس فرم شما، چمدان را بررسی می‌کند. به این کار در اصطلاح سفرهای هوایی دیکلر کردن می‌گویند. یادتان باشد که حتما هر وسیله‌ای دارید در فرم بنویسید یا اگر افسر از شما پرسید، دروغ نگویید. در صورت پنهان‌کاری سهوی یا عمدی، شما باید جریمه پرداخت کنید.

آیا در فرودگاه بحث کپی رایت مطرح است؟

قانون کپی رایت سی‌دی و فایل‌های دانلود شده در لپ‌تاپ شما به هیچ‌وجه برای بازرسان فرودگاهی مهم نیست. پس اگر در لپ‌تاپ یا گوشی خود فیلم یا برنامه‌ای دارید که دانلود شده نگران نباشید. این موارد برای مامورین فرودگاه مهم نیست.

امکان دارد مامورین فرودگاه چمدان من را نگردند؟

اگر خوش‌شانس باشید، چرا که نه. بعضی وقت‌ها مامورین فرودگاهی چمدان شما را نمی‌گردند. اما توصیه می‌کنیم براساس شانس، هر وسیله‌ی ممنوعه‌ای را با خود نبرید.

می‌توانم بسته‌های گوشت یخ‌زده با خودم ببرم؟

خیر. علاوه بر اینکه ممکنه در فرودگاه مبدا برای شما مشکلی پیش بیاد، در فرودگاه مقصد هم ممکن است مشمول جریمه شوید. البته باز هم می‌گوییم همه چیز بستگی به شانس شما دارد.

چطور باید با افسر فرودگاه که وسایلم را بررسی می‌کند، رفتار کنم؟

آرامش خود را حفظ کنید، کاملا راحت باشید و هر سوالی که از شما پرسید صادقانه جواب بدهید. وقتی این‌طوری رفتار کنید، ممکن است افسر فرودگاه هم چمدان شما را نگردد.

می‌توانم با خودم میوه‌ی تازه در داخل هواپیما ببرم؟

این کار ممنوع است و اگر خدمه‌ی پروازی هم به شما میوه بدهند و تصمیم بگیرید در مقصد آن را نوش جان کنید، باید بگوییم سخت در اشتباهید. همان‌طور که قبلا گفتیم ورود هرگونه تخم گیاهان و میوه‌ها که قابل کاشت باشد، ممنوع است و میوه‌های تازه هم از قائده مستثنی نیست، حتی موز.

میزان بار مجاز طلا چقدر است و آیا می‌توانم زیورآلاتم را با خودم ببرم؟

قبل از کنترل فرودگاه در قسمت بازرسی بدنی باید تمام لوازم فلزی از جمله طلا را داخل سبد بگذارید. همچنین اگر ارزش لوازم همراه شما توسط دستگاه چک شود و از حدی بیشتر باشد، ممکن است از شما بپرسند که چرا این لوازم را می‌برید. بهتر است بگویید برای استفاده‌ی شخصی‌ست.

[تعداد: 99    میانگین: 2.7/5]
30 پاسخ
 1. آرزو
  آرزو says:

  سلام خیلیییی ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدید چون خیلی فکرم رو مشغول کرده
  من کلی زیورآلات بدلی دارم که از طلاهام بیشتر دوستشون دارم و شنیدم انور هم خیلی گرونه این چیزا
  می‌خواستم بدونم ممکنه در چمدان بار )checked ) با خودم ببرم؟ چون فلزی هست باعث میشه چمدونم رو بگردن؟
  و اینکه طلا تا ۱۵۰ گرم میشه برد, من بعضی بدلیجاتم طلایی رنگه این مشکل ساز نمیشه که بگن از کجا معلوم طلا نیست؟؟

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام
   بله چمدون‌ها از دستگاه X-Rays رد می‌شه اما مشکلی برای زیورآلات بدلی پیش نمیاد. برای استفاده معمول مشکلی پیش نمیاد اما مثلا اگه یه چمدون پر از بدلیجات داشته باشید، خب مشخصا مشکوکه. در ارتباط با رنگ بدلیجات که طلایی‌رنگه، باز هم مشکلی پیش نمیاد.

   پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام

   این سوال شما بستگی به ایرلاینی داره که باهاش سفر می‌کنید اما طبق قانون کلی هواپیمایی، بردن کنسول‌های بازی به داخل هواپیما یا کابین که با نام carry on شناخته می‌شه، مشکلی نداره. بنابراین می‌تونین کنسول بازی ps4 رو ببرید. تنها نکته‌ای که در این زمینه باید توجه کنید اینه که از قبل، سیم شارژر، دسته بازی و حتی CD بازی‌هارو هم جداگونه بذارین که موقع بررسی مامور گیت، معطل نشید.

   پاسخ
 2. سمیه
  سمیه says:

  سلام وقت بخیر من در حال حاضر روسیه هستم و زمانی که برمیگردم به ایران قصد دارم گلدان کوچیکی که دارم را با خودم ببرم ایران. ممکنه که اجازه حمل گل از طریق هواپیما را به من ندن؟
  با تشکر

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام وقت شما هم بخیر
   ممنونم

   در صورتی که گلدون‌تون آنتیک و خیلی قدیمی نباشه، مشکلی پیش نمیاد. بسته به اندازه‌اش می‌تونین اونو در carry on bags یا checked bags بذارین.
   با این حال یه راه دیگه برای مطمئن شدن اینه که به وبسایت ایرلاینی که باهاش پرواز دارید برید و توی قسمت قوانین حمل بار، به جواب سوال‌تون برسید. 🙂

   پاسخ
 3. حمید
  حمید says:

  سلام.حمل چاقو با تیغه 9 سانت در چمدان بار از امریکا به ایران ممنوع است یا خیر؟در فرودگاههای خارج و داخل ممنوعه یا خیر؟یک دونه واسه سوغات

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   دوست عزیز
   سلام

   براساس قوانین بار مجاز هوایی، بردن اشیای تیز و برنده به داخل کابین ممنوعه و شما باید از قسمت بار هواپیما یا Checked Baggage استفاده کنین. حداقل اندازه برای اشیای تیز، 7 اینچه که می‌شه 17.78 سانتی‌متره.
   برای این‌که مطمئن‌تر باشید بهتره که از وبسایت airline پروازی‌تون چک کنین یا از خودشون بپرسید. به هر حال ممکنه که قوانین هر ایرلاین با ایرلاین دیگه‌ای متفاوت باشه.

   پاسخ
 4. مل
  مل says:

  سلام
  من تازه باشگامو شروع كردم و يه مسافرت كاري برام پيش اومده چون مدت زمانش طولانيه مجبورم بشته ي مكمل پروتيئين رو با خودم ببرم ايا مشكلي پيش مياد تو فرودگاه هاي داخلي؟

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام

   تا جایی که ما مطلع هستیم، بردن بسته پروتئینی در قسمت بار هواپیما اشکالی نداره. با این حال برای محکم‌کاری می‌تونین از شرکت هواپیمایی که بلیط‌تونو ازش گرفتید، بپرسید.

   پاسخ
 5. آرش
  آرش says:

  سلام.من حدودا قصد دارم 20 کیلو زعفران با خودم ببرم عمان.در فرودگاخ مسقط مشکلی ندارم. فقط هراس دارم که در فرودگاه ایران به مشکل بخورم.آیا این کار شدنیست؟

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام
   روزتون بخیر

   بهتره که جواب این سوال‌تونو دقیقا براساس مقررات گمرکی مربوط به کالای همراه مسافر بگم:
   بر این اساس، خروج انواع خشکبار به همراه مسافر، به مقداری که جنبه تجاری نداشته باشد ،‌بلامانع است. حداکثر مقدار مجاز پسته برای خروج به ازای هر گذرنامه 10 کیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه 100 گرم می باشد. همراهان نمی‌توانند زعفران یا پسته حتی به مقدار مجاز همراه داشته باشند.
   بنابراین بردن زعفران، از 100 گرم بیشتر، منع قانونی داره و شما نمی‌تونین 20 کیلوگرم زعفران رو از ایران خارج کنید. مگر اینکه تاجر باشید و از راه تجارت به این کار اقدام کنین که اون هم شرایط خودشو داره.

   پاسخ
 6. مصطفی
  مصطفی says:

  سلام.
  میخواستم بدونم در سفر به عراق برای زیارت عتبات عالیات امکان داره عرقیجات مثل عرق نعنا درچمدان داشته باشیم مثلا 500 سی سی یا نیم لیتر…درقسمت بار یا داخل کابین

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام 🙂
   بر اساس ابلاغیه سازمان هواپیمایی کشوری در زمینه بار ممنوعه مسافر، عرقیات سنتی به هیچ عنوان مشمول ممنوعیت انتقال هوایی و بار همراه مسافر نیستند.
   بهتره که وسیله‌هاتونو به بار هواپیما تحویل بدید.

   پاسخ
 7. دانیال
  دانیال says:

  سلام. پدر بنده اعتیاد به تریاک داره و میخواد بره کیش با هواپیما. آیا میتونه تو ساکش اندازه 10گرم تریاک که خیالی هم کوچیک میشه و میشه مخفی کردش را مخفی کنه؟

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام
   وقتتون بخیر 🙂

   به هیچ‌وجه بردن یا جاساز کردن مواد مخدر در بار هوایی رو پیشنهاد نمی‌دیم و متاسفانه در این زمینه اطلاعاتی هم نداریم که به شما کمک کنیم. با این حال تنها قانونی که با موقعیت شما سازگاره، ماده 4 قانون حمل و نقل مواد مخدره که دقیقشو براتون می‌ذارم:
   در ماده 4 مجموعه قوانین مجازات حمل و نقل مواد مخدر اومده که هرکس بنگ، چرس، Weed یا علف، تریاک، شیره، سوخته و تفاله‌ی تریاک را صادر، وارد، ارسال یا حمل کند، مشمول مجازاته. حالا این مقدار اگه از یک تا پنجاه گرم باشه تا چهار میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و پنجاه ضربه شلاق داره.

   پاسخ
 8. اشکان
  اشکان says:

  سلام 🙂
  یه سوال داشتم … من چهار تا چاقو دارم و خیلی خیلی برام ارزشمند هستن .. و قراره که من بزودی به آمریکا برم و در آنجا زندگی کنم . ولی فکر بد نکنیدا . من کلا فقط یک بار چاقو دستم گرفتم اونم موقعی بود که با خانوادهم به جنگل رفته بودیم ..
  فقط می خواستم بدونم که من اگه بخوام چاقو هامو توی چمدونم بزارم ، بعدا توی فرودگاه برام مشکلی پیش میاد یا نه

  لطفا جوابمو بدید … خیلی ممنون 😊

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام 🙂

   براساس قوانین بار مجاز هوایی، بردن اشیای تیز و برنده به داخل کابین ممنوعه و شما باید از قسمت بار هواپیما یا Checked Baggage استفاده کنین. حداقل اندازه برای اشیای تیز، 7 اینچه که می‌شه 17.78 سانتی‌متره.
   برای این‌که مطمئن‌تر باشید بهتره که از وبسایت airline پروازی‌تون چک کنین یا از خودشون بپرسید. به هر حال ممکنه که قوانین هر ایرلاین با ایرلاین دیگه‌ای متفاوت باشه.
   اندازه چاقو و اشیای تیز و برنده باید 7 اینچ باشه، یعنی 17.78 سانتیمتر. این اشیارو باید توی قسمت بار هواپیما بذارین که مشکلی هم نداره. اما با این حال باید از شرکت هواپیمایی یا ایرلاین هم بپرسید ببینید قوانین خاصی در این زمینه دارند یا نه. چون هر ایرلاین توی بعضی موارد مثل اندازه بار هوایی قوانین جداگونه خودشو داره.

   پاسخ
 9. مائده
  مائده says:

  سلام خسته نباشید، من دخترم کوچیکه و هرجا میرم از غذایی که خودم درست میکنم باید براش ببرم، امکانش هست خورشت یا گوشت فریز شده با هواپیما از تهران به کیش ببرم؟

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام
   وقتتون بخیر 🙂

   بله می‌تونین از قسمت بار هواپیما استفاده کنید و خورش یا گوشت فریزشده رو با قسمت بار ببرین. اون قسمتی که اشاره کردم گوشت یا سبزیجات رو نمیشه برد، برای پروازهای خارجی صدق میکنه که خلاف قوانین کشاورزی کشورشونه.

   پاسخ
 10. هانیه
  هانیه says:

  با سلام خدمت شما،مطالب بسیار مفید و کاربردی بودند،ممنونم.سوال بنده اینه که گذاشتن یک شاخه آلوئه ورا و یک شیشه ی ترشی ای که آب (سرکه)کمی داره در چمدان ممنوع هست؟ خرما چطور؟ و سوال بعدی اینکه اگر ساز قابل حمل رو با خودمون ببریم توی کابین دیگه کنار اون میتونیم کیف دستی یا یه کیف دیگه هم همراه ساز ببریم یا خیر؟
  ممنونم

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام هانیه 🙂
   وقتت بخیر 🙂

   مرسی که نظرتو برامون گذاشتی. خوشحالم این مطلب برات، مفید و کاربردی بوده.
   جواب سوالت بستگی به این داره که قراره به سفر خارجی بری یا نه؟ چون توی سفر داخلی قوانین پروازی متفاوت از سفر خارجیه. مثلا خرما یا کلا هر دانه و میوه‌ای که هسته داره و امکان رشد و تکثیرش هست، براساس قوانین کشاورزی هر کشوری، ورودش ممنوعه چون ممکنه باعث آفات گیاهی بشه. به ترتیب سوالایی که پرسیدی، منم جوابارو برات می‌نویسم:
   1- آلوئه ورا: توی سفر داخلی، مشکلی نداره که توی بار هواپیما باشه. با این حال بهتره که زنگ بزنی به شرکت هوایی که قراره باهاش سفر کنی و ازشون بپرسی. اینطوری خیالت راحت‌تره. اما در سفر خارجی ممنوعه. چون گیاه محسوب می‌شه و تو تا بخوای به مامورین فرودگاه ثابت کنی که هیچ مشکلی نداره، کلی از وقتت می‌ره و آخر قضیه به احتمال زیاد، آلوئه ورا دور ریخته می‌شه.
   2- ترشی: توی سفر داخلی مشکلی نداره، خیلی‌هارو دیدم که ترشی یا آبغوره رو توی ظرف پلاستیکی ریختن و در بار هواپیما گذاشتن. فقط خوب بسته‌بندیش کن. فقط حواست باشه که ظرف پلاستیکی باشه نه شیشه‌ای و توی کیف یا چمدون باشه. چون موقع بازرسی، اگه ظرف رو در کارتن گذاشته باشید، مامور بازرسی، کارتن رو باز می‌کنه و کل بسته‌بندیت از بین میره. توی سفر خارجی اما از اونجایی که سرکه، اسیدیه و مواد اسیدی، جز ممنوعات پروازه با مشکل مواجه می‌شید. با این حال بعضی‌ها خیلی شانس دارن و بهشون گیر ندادن.
   3- ساز: کلا بردن سازهای موسیقی به داخل هواپیما که تا 120 سانتی‌متر اندازه داشته باشن، مشکلی نداره. از طرف دیگه شما باید، مقدار بار مجازتون رو هم چک کنید که برای هر ایرلاین و هواپیما چقدره، بعضی‌ها 23 کیلوگرم هستند و بعضی‌ها 30 کیلوگرم. اینو باید از ایرلاین بپرسید یا برگه‌ی بلیط‌تون. یه نکته‌ی دیگه هم اینه که قسمت بار داخل بعضی از هواپیماها خیلی کوچیکن و وقتی که سازتونو می‌ذارید داخلش، دیگه جای چمدون یا ساک دیگه‌ای نیست، برای همین بعضی جاها من دیدم که حتی برای سازشون، صندلی خریدن. خلاصه که کیف دستی‌تون باید خیلی کوچیک باشه و کمتر از 7 کیلوگرم.
   فقط موقع بردن سازتون، یادتون باشه که علاوه بر Hard Case (که طبیعتا خودتون بهتر می‌دونین اینو)، سیم‌های سازتون رو شل کنین (Detune) البته اگه سازتون زهی باشه و در آخر هرچی لباس کوچیک مثل جوراب و اینا دارید، دور سازتون بچینید که آسیب نبینه یا تکون نخوره. اگرم خیلی بابت این موضوع نگرانین، یه روز قبل‌تر شرکت هواپیمایی که باهاش قراره سفر کنید رو در جریان بذارید و ازشون بپرسید.

   پاسخ
 11. هانیه
  هانیه says:

  با سلام و ممنونم از مطالب مفیدتون
  برای ایرلاین مثل ترکیش خرید بار اضافه ممکنه یا حتما باید فریت بشه ؟
  ممنونم

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام، مرسی 🙂

   خرید اضافه بار برای ترکیش ممکنه، اما نهایت تا 20 کیلوگرم و البته هم به صرفه نیست به خاطر قیمتش.

   پاسخ
 12. حسین
  حسین says:

  سلام قراره واسم از کربلا ساطور بیارن آیا شدنی هست اگه هست که بگم بخرن واسم اگرم نه که هیچ
  داخل خود کابین نبرن بذارن داخل چمدان که بره انبار بازم نمیشه آیا

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام 🙂

   از اونجایی که ساطور جز سلاح سرد و اشیای ممنوعه در قسمت کابین هواپیما محسوب می‌شه، طبیعتا نمیشه ساطور رو در کابین هواپیما گذاشت و برای انتقالشون باید از بار هواپیما استفاده کرد. این کار مستلزم یه سری کاغذبازی در فرودگاه هستش که باید فرمش پر بشه. با فرودگاه کربلا باید تماس گرفته بشه و از اونا راجع به قوانینش بپرسید.

   پاسخ
 13. بهزاد
  بهزاد says:

  سلام
  من میخوام موقعه برگشت از سر برای اعضا خانواده به عنوان سوغاتی موبایل بیارم, ایا مشکلی داره من سه تا گوشی پلمپ همراهم باشه؟
  اگر مشکل داره چه راهی برای اوردنشون پیشنهاد میدین؟

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام
   تا چند سال پیش، این کاری که شما قصد انجامشو دارید، مشکلی نداشت و گمرک هم قوانین سخت گیرانه‌ای نداشت اما از سال 1396، گمرک اطلاعیه جدیدی صادر کرد که در اون میگه که هر مسافری که وارد کشور می‌شه، فقط حق آوردن یک دستگاه گوشی همراه داره و حتما باید اونو در بدو ورودش به فرودگاه اطلاع بده. گمرک هم با دریافت حقوق گمرکی، دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه اجازه ورود تلفن همراه رو میده. اگه این کارو انجام ندید، گوشی رجیستر نمیشه و طبیعتا در ایران کار نمی‌کنه. متن کامل این اطلاعیه رو براتون می‌ذارم:

   «گمرک ایران اعلام کرد با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیرتجاری صرفا یک دستگاه تلفن همراه، با دریافت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه که در مجموع 16 درصد شامل 6درصد بعلاوه یک درصد عوارض هلال احمر و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده است، مراتب اظهار ذی‌نفع را در بخش مسافری سامانه جامع گمرکی از طریق گزینه ثبت اطلاعات وارد می کند.
   سپس از آیکون مقابل هر رکورد ثبت شده نسبت به درج اطلاعات شناسه ‌IMEI و مبالغ عوارض مربوطه اقدام می‌کند.
   در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودی و درج نشدن این موارد در سامانه مذکور در هنگام ورود به کشور امکان رجیستری تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با مسافر است.»

   بنابراین آوردن 3 تا گوشی رو به هیچ وجه توصیه نمی‌کنم، چون در گمرک با مشکل مواجه می‌شید.

   پاسخ
 14. Abolfazl
  Abolfazl says:

  سلام من میخواهم لب تابی را در خارج از کشور بخرم برای اوردن ان ایا به جعبه ی لب تاب گیر میدهند ؟
  باید چه چیز را رعایت کنم .
  با تشکر

  پاسخ
  • شیما تیموری
   شیما تیموری says:

   سلام… تا جایی که اطلاع دارم، یه لپ تاپ اشکالی نداره و خیلی‌ها این کار رو انجام دادن فقط بهتره که جعبه‌شو با خودتون نیارید. راه حل دیگه‌ای به ذهنم نمیرسه 🙂

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زودتر از دیگران از پیشنهادهای ویژه ما مطلع شوید.