کولیسیوم

راهنمای سفر به ایتالیا
هزینه سفر، اطلاعات ویزا، قیمت ارز و ... را اینجا بخوانید15 min read

سفر به ایتالیا؛ کشور تاریخ، فوتبال، مد و پاپ فرانسیس. کشورِ مردان باغیرت و وفادار به خانواده، که هرچند به مافیا و تیفوسی‌های خود افتخار نمی‌کند اما  آن‌ها را جزو فرهنگ کشورش می‌داند. وقتی به ایتالیا سفر می‌کنید مردم پرسر‌و‌صدا و خون‌گرم این کشور با غذاهای معروف ایتالیایی مانند پیتزا و پاستا از شما پذیرایی خواهند کرد ولی مراقب انگشتان خود باشید چون بسیار خوشمزه‌اند!

برای اینکه بیشتر درباره ایتالیا بدانید، این مطالب را بخوانید:

برای اینکه بیشتر درباره ایتالیا بدانید، این مطالب را بخوانید:

جاهای دیدنی ایتالیا

مراکز خرید ایتالیا

غذاهای ایتالیا

به ایتالیا خوش آمدید:

Benvenuto in Italia

به این 5 دلیل توریست‌ها به ایتالیا سفر کردند:

1 . جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی و تاریخی ایتالیا از جمله “کولوسئوم” و “برج‌پیزا” هرساله توریست‌های زیادی را به این کشور می‌کشاند.
2 . بازدید از کلیسا و موزه‌های واتیکان و سفر به دنیای فرهنگی مسیحیت از دیگر فعالیت‌های مهم در ایتالیاست، هرچند که واتیکان خود را یک کشور می‌داند.
3 . درست است شهر پاریس را شهر عشاق می‌نامند اما رُم ایتالیا هم دست کمی از پاریس ندارد و مکان مناسبی برای زوج‌های جوان و تازه ازدواج کرده است.
4 . توریست‌ها به مسابقات فوتبال سری A، هفته‌ی مُد میلان و فستیوال‌های مختلف علاقمند هستند.
5 . آشپزی ایتالیایی و غذاهای خوشمزه‌ی آن‌ها مانند راویولی، ریسوتو، پیتزا و پاستا، اشتهای هر کسی را باز می‌کند.

 • در یک نگاه

 • ویزا بگیرم؟

  ایتالیا جزو کشورهای شینگن است و برای ورود به این کشور باید ویزای شینگن بگیرید که 3 ماهه است و 6 ماه اعتبار دارد. برای گرفتن ویزا نیاز به گرفتن وقت‌ سفارت و انجام مصاحبه دارید.

 • هزینه‌ی روزانه‌ام چقدر است؟

سفر‌کم‌هزینه

تخت در خوابگاه 20 تا 35 یورو
پیتزا یا پاستا 6 تا 12 یورو

سفر متوسط 

♦ اتاق دابل در هتل متوسط هر نفر از 110 یورو
غذا در یک رستوران محلی 25 تا 45 یورو
بلیط ورودی موزه 4 تا 15 یورو

سفر لوکس 

♦ اتاق در هتل 5ستاره بیش از 200 یورو
غذا در رستوران لوکس 45 تا 150 یورو
بلیط اوپرا 40 تا 210 یورو

با کارت شتابی و بدون نیاز به ویزاکارت یا مستر کارت، هتل‌ رزرو کنید. • انعام می‌خواهد؟

  رستوران‌ها
  انعام در رستوران‌ها 10 درصد کل صورت‌حساب است. در پیتزا‌فروشی‌ها 1 تا 2 یورو کافی‌ست.

  هتل
  5 یورو برای کسانی که بارهای شما را می آورد معقول است.

  کافه‌ها
  در کافه‌ها انعام دادن اجباری نیست.

   

 • چه ارزی با خودم ببرم؟

  واحد پولی کشور ایتالیا، یورو است و این واحد پولی بیشترین استفاده را در ایتالیا دارد. در برخی از مکان‌ها دلار هم قبول می‌کنند اما از جایی که دلار ارزش کمتری در برابر یورو دارد بسیاری از آن‌ها از پذیرفتن دلار امتناع می‌کنند. اگر کارت اعتباری دارید می‌توانید از دستگاه‌های خودپرداز برای تبدیل دلار استفاده کنید.

 • با چی برم؟

  هواپیما

  پرواز مستقیم، ایران (تهران) به ایتالیا (رم) را هواپیمایی‌های مختلفی انجام می‌دهند. این پرواز حدود 5 ساعت و 30 دقیقه طول می‌کشد و خرید بلیط ایتالیا (یک‌طرفه) بسته به نوع هواپیمایی، تا 150 یورو و بیشتر هزینه دارد.

 • چطور از وسایل حمل و نقل شهری استفاده کنم؟

  ♦ اجاره‌ی خودرو
  اجاره‌ی خودرو در ایتالیا بهترین راه حمل و نقل است اما برای اجاره کردن خودرو سِن‌تان باید 21 سال یا بیشتر باشد. کارت اعتباری نیز به عنوان ضمانت گرفته می‌شود و حتما گواهینامه بین‌المللی مورد نیاز است.
  ♦ اتوبوس شهری
  شهرها و روستاهای کوچک در ایتالیا دو نوع سیستم (Urban) و (Extraurban) دارند. قبل از سوار شدن به اتوبوس، بلیط معتبر تهیه کنید چون ممکن است در صورت نامعتبر بودن بلیط و یا کارت‌تان 50 تا 110 یورو جریمه شوید.
  ♦ تاکسی
  می‌توانید در نزدیکی فرودگاه، هتل و حتی در کنار خیابان تاکسی بگیرید. انواع و اقسام تاکسی تلفنی و بی‌سیم در ایتالیا وجود دارد. تاکسی‌های بی‌سیم تاکسی‌متر را از زمانی که زنگ می‌زنید حساب می‌کنند نه زمانی که شما سوار می‌شوید پس حتما این مسئله را در خاطر داشته باشید. جابه‌جایی بین شهرهای کوچک نیز از 10 تا 15 یورو است.
  ♦ مترو
  خط مترو گسترده‌ای در شهرهای رم، میلان، ناپل وجود دارد. در شهرهای کوچک مانند جنوا و کاتانیا مترو نیز وجود دارد. قیمت بلیط معمولا 1 تا 2 یورو است.

به دریاچه کومو (COMO) در نزدیکی شهر میلان بروید چون بسیار زیباست. در کشور ایتالیا گوشت خوک رایج است، پس اگر مسلمان هستید حتما قبل از سفارش چک کنید و یا به رستوران‌های حلال بروید.

اظهر جمیلاستاد دانشگاه
 • کی برم؟

  اگر می‌خواهید یک سفر خوب در یک هوای خوب و مطبوع را تجربه کنید، بهار برای سفر به ایتالیا بهترین فصل است. در فصل زمستان قیمت هتل‌ها و… 30 درصد کمتر می‌شود و اکثر اماکن ساحلی در این فصل باز نیستند.

زبان رسمی ایتالیا چیست؟


چند اصطلاح کاربردی

 • زبان رسمی ایتالیا چیست؟

  زبان مردم این کشور ایتالیایی‌ست و آن‌ها از این‌که بپرسید آیا انگلیسی صحبت می‌کنید؟ متنفرند. اگر دیدید ایتالیایی‌ها دست‌های‌شان را در هنگام صحبت بسیار تکان می‌دهند برای این است که می‌خواهند معنای بیشتری به کلمه‌ ببخشند. از ارتباط چشمی با آن‌ها نیز نپرهیزید.

  چند اصطلاح کاربردی:

سلام:
Ciao
چائو

خداحافظ:
Addio
اَدیو

حالت چطوره؟ 
?come va
کُمِ وَ؟

این چنده؟
 ?Quanto costa
کو آنتو کوستا؟

متشکرم:
grazie
گراتزی

 • وضعیت بهداشتی و درمانی در ایتالیا چطور است؟

  ♦ بیمارستان
  بیمارستان‌های ایتالیا به دو دسته خصوصی و عمومی تقسیم می‌شوند. اگر شما انگلیسی بلدید و یا حتی کمی می‌توانید صحبت کنید، در رم به بیمارستان Salvator Mundi International Hospital و American Hospital و در میلان به Milan Clinic بروید چون کارکنان و دکترهای‌شان انگلیسی صحبت می‌کنند.

  ♦ بیمه
  توجه داشته باشید بیمه‌ای را انتخاب کنید که همه موارد درمانی را پوشش دهد حتی پرواز اورژانسی بازگشت به کشور مقصد.

  ♦ واکسن بزنم؟
  برای سفر به ایتالیا احتیاجی به زدن واکسن ندارید اما سازمان بهداشت جهانی (WHO) به همه مسافران پیشنهاد می‌کند واکسن‌های کزاز، سرخک، اوریون و هپاتیت A را بزنند.

  ♦ سرویس بهداشتی
  در خارج از موزه‌ها، گالری‌ها و مراکز خرید سرویس بهداشتی‌های عمومی وجود دارد. بهترین کار نیز رفتن به کافه‌ها یا رستوران‌هاست اما مودبانه است که چیزی سفارش دهید. برخی از سرویس‌های بهداشتی عمومی پولی هستند و بین 50 سنت تا 1 یورو باید بپردازید.

  ♦ وضعیت آب
  آب لوله‌کشی ایتالیا آشامیدنی است به جز آن‌هایی که روی‌شان نوشته Acqua non potabile که به معنی غیرقابل آشامیدن است. شیرهای جالبی در رم وجود دارد که 24 ساعته از آن‌ها آب جاری‌ست و می‌توانید بیاشامید. برای استفاده باید خم شده و با انگشت جلوی خروج آب از شیر اصلی را بگیرید تا آب از خروجی بالایی جاری شود.

  ♦ زباله
  ایتالیایی‌ها تمام زباله‌هایشان را تفکیک می‌کنند و بسیار به این مسئله حساس هستند. حتی اگر زباله‌های‌شان تفکیک نباشد همان لحظه دستکش درآورده و آن‌ها را جدا می‌کنند.

 • ایتالیا امن است؟

   خطرات و پیشگیری
  ایتالیا به‌طور عمومی کشور امنی است اما رعایت برخی موارد به ایمنی سفر شما میافزاید.
  شب‌ها با خود پول نقد حمل نکنید چون جیب‌برها و دزدان به دنبال پول نقد هستند. پول‌های خود را در یک کیف کمری گذاشته و پیش خودتان نگه دارید.
  اگر چیزی از شما دزدیده شد حتما به پلیس گزارش دهید تا بتوانید از بیمه خود استفاده کنید چون بیمه‌ها بدون مدرک قانونی از پرداخت پول خودداری می‌کنند.
  شماره‌های 112 و 113 برای کارهای ضروری و اورژانسی به پلیس است.
  حتما از خطوط عابرپیاده عبور کنید چون اگر خارج از خطوط عابر تصادف کنید، نه تنها خسارتی دریافت نمی‌کنید بلکه باید خسارت وارد شده به راننده و ماشین را هم بپردازید.

  ♦ موارد قانونی
  اگر پلیس شما را با مواد مخدر دستگیر کند، براساس دسته‌بندی‌های مواد مخدر و نوع آن، ممکن است به 2 تا 20 سال زندان محکوم شوید.
  3 دسته پلیس در ایتالیا وجود دارد آن‌هایی که لباس آبی دارند، آن‌هایی که لباس مشکی با خط قرمز دارند و آن‌هایی که خاکستری‌پوش هستند. هر کدام وظیفه خاص خود را دارند اما اگر در دردسر افتادید از پلیس‌های آبی‌پوش یا the carabinieri کمک بگیرید.

 • تکنولوژی چه کمکی به من می‌کند؟

  اَپلیکیشن Italy Travel Guide by Triposo با داشتن نقشه‌ی آفلاین و اطلاعات مفید از مکان‌های دیدنی از مفیدترین اَپ‌های موبایل‌تان در سفرتان به ایتالیا خواهد بود. Word Reference دیگر اَپلیکیشنی‌ست که به شما کمک می‌کند تا معنای دقیق برخی اصطلاحات محلی ایتالیایی را به انگلیسی بفهمید. برای دانستن اطلاعات و کلمات عمومی اَپ گوگل ترنسلیت بسیار مفید است.

  چه سیم‌کارتی بگیرم؟
  سیم‌کارت‌های TIM، وودافون (Vodafone) و WIND از سیم‌کارت‌های محبوب گردشگران است. برای خریدن سیم‌کارت‌ها پاسپورت به همراه داشته یاشید چون باید در ایتالیا ثبت شوند. به راحتی می‌توانید با کارت‌های ricarica که در فروشگاه‌ها و… به فروش می‌رسند سیم‌کارت‌تان را شارژ کنید.

TIM

وودافون

وودافون

سیم کارت ویند

Wind

[تعداد: 5    میانگین: 2.8/5]
از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.
4 پاسخ
 1. SIM
  SIM says:

  من سیکارت ودافن گرفتم 1خ یورو هم شارژ کردم ولی نمیتونم زنگ بزنم اما بقیه میتونن بهم زنگ بزنن باید چیکار کنم?میتونید کمکم کنید؟

  پاسخ
  • امیرحسین سربیشه
   امیرحسین سربیشه says:

   سلام، وقتتون بخیر

   به احتمال یک‌طرفه شدن خطتون برای شارژ کم توش هست.
   می‌تونید به موبایل فروشی و سوپرمارکت‌ها و شعبه‌های وودافون یا هرجایی که خدمات موبایل رو ارائه بده برید و سیمکارت رو 10 یورو شارژ کنید. شاید ازتون مالیات و عوارض هم بگیرن.
   اگه مشکل حل نشد به سایت http://www.vodafone.it برید و در قسمت چت آنلاین که در پایین صفحه سایت به شکل یک آدم با کلاه کاسکت هست، مشکلتون رو بگید حتما کمکتون میکنن.

   با تشکر امیدوارم مشکلتون حل بشه

   پاسخ
 2. رضا شوندی
  رضا شوندی says:

  سلام خوبی خسته نباشی
  من ناشنوا هستم هتل نمیخوام ایتالیا دوستم ناشنوا آشنا دوسال هستم
  میخواهم ایتالیا تفریح ۵ روز هواپیما قیمت ؟؟؟؟

  پاسخ
  • امیرحسین سربیشه
   امیرحسین سربیشه says:

   سلام دوست عزیز
   با این وضعیت ارز در داخل ایران، قیمت بلیط دائم در حال تغییره.
   شما می‌تونید به سایت تراونر برید و اونجا قیمت رو برای زمان سفرتون چک کنید.
   اگه باز هم کمک خواستید، از چت آنلاین سایت استفاده کنید که گوشه سمت راست در پایین قرار داره. حتما پاسخ‌گو هستند.

   با تشکر از کامنت خوبتون

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


زودتر از دیگران از پیشنهادهای ویژه ما مطلع شوید.