جاهای دیدنی قطر

9 جای دیدنی قطر که باید رفت1 min read

آسمان‌خراش‌ها، موزه‌ها، بازارها و بیابان‌ها تنها بخشی از جاهای دیدنی قطر است. قطر از نظر مساحت کشور کوچکیست اما آنقدر به گردشگری اهمیت می‌دهد که برای دیدن جاذبه‌های آن شاید وقت کم بیاورید. خواندن این مطلب شاید به شما کمک کند با جاهای دیدنی قطر بیشتر آشنا شوید.

جاهای دیدنی قطر

دوحه

1. موزه هنرهای اسلامی (Museum of Islamic Art)

موزه هنرهای اسلامی دوحه ویژگی‌های جالبی دارد که آن را خاص می‌کند؛ اولین ویژگی منحصربه‌فرد این موزه آن است که روی یک جزیره مصنوعی بنا شده است. معماری خاص موزه هنرهای اسلامی دوحه، دیگر موردی است که نظر شما را جلب می‌کند؛ در ساختمان این موزه از پنجره‌های کمی استفاده شده است تا مصرف انرژی کاهش یابد.

موزه هنرهای اسلامی دوحه
در مراسم افتتاح موزه هنرهای اسلامی دوحه، یویوما، نوازنده معروف ویالونسل، برنامه اجرا کرد.

این موزه سه طبقه دارد و کتاب‌های قدیمی، ظروف سرامیکی، فرش‌های نفیس و مجسمه‌ها، ازجمله آثاری است که در آن به نمایش‌گذاشته می‌شود. آثار ایرانی این موزه در طبقه سوم این موزه نگه‌داری می‌شود. قرآن نفیس، کاشی‌های ایرانی، ظروف سفالی و فرش‌های ایرانی را می‌توانید در این موزه ببینید.

موزه هنرهای اسلامی از شنبه تا پنجشنبه، از ساعت 9 تا 19 و جمعه، از ساعت 13:30 تا 19 باز است. بازدید از این موزه رایگان است و روزهای شنبه و پنجشنبه تور 40 دقیقه‌ای رایگان، به زبان‌های عربی و انگلیسی در موزه برگزار می‌شود.

2. پارک و برج اسپایر (Aspire Park و Aspire Tower)

پارک اسپایر با مساحت 88 هکتار، بزرگ‌ترین پارک دوحه است. محوطه‌های چمن‌کاری شده، مسیرهای مخصوص پیاده‌روی و دویدن، زمین‌های بازی مخصوص کودکان، امکانات ورزشی، دو رستوران و یک کافه، برای سرگرم کردن همه اعضای خانواده کافی به نظر می‌رسد.

پارک اسپایر دوحه
نورپردازی تونل فواره‌ای پارک اسپایر در شب تماشاییست.

تنها دریاچه دوحه در این پارک قرار دارد و در دریاچه، اردک‌ها، غازها و دیگر پرندگانی را خواهید دید که برای فرار از گرما به این دریاچه پناه آورده‌اند. در بازدید از این پارک اگر خیلی گرمتان شد، به پلی که روی دریاچه قرار دارد، بروید؛ هنگام عبور از پل، فواره‌های آب از دو طرف از بالای سرتان می‌گذرد و حسابی خنکتان می‌کند.
پارک اسپایر از 7 صبح تا 11 شب باز است و با 2 ساعت زمان، می‌توانید بخش‌های مختلف آن را ببینید.
برج اسپایر که فعلا بلندترین آسمان‌خراش دوحه است، در این پارک قرار دارد. این ساختمان 300 متری که با نام Torch Doha نیز شناخته می‌شود، مشعل بازی‌های آسیایی 2006 بود و حالا، هتل زیباییست. استادیوم 40 هزار نفری خلیفه که میزبان مسابقات مرحله یک‌چهارم نهایی جام جهانی 2022 خواهد بود، از بالای این برج، به‌خوبی پیداست.

برج اسپایر دوحه
برج اسپایر با هزینه 133 میلیون یورو ساخته شده است.

با افتتاح برج دبی دوحه، عنوان بلندترین آسمان‌خراش دوحه از برج اسپایر گرفته می‌شود چراکه برج دبی، 400 متر ارتفاع دارد.

3. روستای فرهنگی کتارا (Katara cultural village)

روستای فرهنگی کتارا، تلاشی برای نشان دادن معماری و سبک زندگی سنتی قطر است. معماری این مجموعه با آن‌چه در دوحه می‌بینید، تفاوت دارد و خبری از آسمان‌خراش‌های بلند نیست. مراکز فرهنگی، موزه، آمفی‌تئاتر، رستوران‌ها و کافه‌ها، در دل این روستا قرار دارند. اگر در شب به این روستا رفتید، سر زدن به آمفی‌تئاتر را فراموش نکنید؛ نورپردازی این‌جا که به سبک آمفی‌تئاترهای یونانی ساخته شده است، در شب خیلی تماشاییست.

روستای فرهنگی کتارا (Katara cultural village)
کتارا به معنای دره فرهنگ‌هاست.

این روستا در کنار ساحل واقع شده است و با چند دقیقه پیاده‌روی دریا را خواهید دید.

4. مسجد جامع دوحه (State Grand Mosque)

مسجد جامع دوحه که با نام مسجد عبدالوهاب نیز شناخته می‌شود، از بزرگ‌ترین مساجد قطر است. سخت است کسی بتواند با چشم، 90 گنبد این مسجد را بشمارد. پس از ورود به این مسجد، اگر می‌خواهید از همان دری که وارد شده‌اید خارج شوید، باید حافظه‌ای قوی داشته باشید؛ چراکه این مسجد 18 ورودی دارد.

مسجد جامع دوحه (State Grand Mosque)
ساختمان شیری‌رنگ مسجد جامع دوحه، در زمان طلوع و غروب آفتاب، خیلی چشم‌نواز است.

معماری این مسجد ترکیب از معماری سنتی و مدرن است. بازتاب نوری که از شیشه‌های رنگی این مسجد می‌گذرد و پس از برخورد به مرمر سفید کف مسجد، به چشم‌تان می‌رسد، از آن صحنه‌های جذاب است که نباید از دست داد. برای دیدن چنین منظره‌ای، غروب آفتاب زمان مناسبی است.
دیدن شهر مدرن دوحه از محل این مسجد، برای هر گردشگری جذاب است.

5. جزیره مروارید قطر (The Pearl Qatar)

جزیره مصنوعی مروارید قطر، از نمادهای مدرن این کشور است. نمای این جزیره که 4 میلیون مترمربع مساحت دارد، از بالا خیلی تماشاییست. در زمان گشت‌وگذار در این جزیره، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و قایق‌های تفریحی زیادی خواهید دید. در خیابان اصلی این جزیره که Porto Arabia نام دارد، فروشگاه‌های برندهایی چون هوگو باس (hugo boss) و آرمانی (Armani) را پیدا خواهید کرد.

جزیره مروارید قطر
مروارید قطر در گذشته محل صید مروارید بوده است!

بسیاری از گردشگرانی که به این جزیره رفته‌اند، به این مورد اشاره کرده‌اند که این جزیره شبیه شهر ونیز ایتالیاست. جزیره مروارید قطر، از 13 جزیره کوچک‌تر تشکیل شده است.

سواحل قطر

6. ساحل کورنیش (Corniche)

قدم زدن در نوار ساحلی کورنیش، می‌تواند گزینه خوبی برای پایان روزتان در دوحه باشد. یکی از گردشگران که در این ساحل قدم زده است، آن را قلب دوحه می‌داند. منظره قایق‌هایی روی آب با چراغ‌های رنگی‌شان، چیزی است که در صورت قدم زدن شبانه در این ساحل، خواهید دید و احتمالا تا مدت‌ها در خاطرتان خواهد ماند. دید اسکای‌لاین شهر دوحه از این ساحل، نمایی است که اگر عکاسید نباید از دست دهید.

ساحل کورنیش دوحه (Corniche)
عکاسی در ساحل کورنیش را فراموش نکنید!

کورنیش ساحلی خانوادگیست و دیدن کسانی که برای پیکنیک به این ساحل آمده‌اند، عجیب نیست. اگر در طول روز به این ساحل بروید، احتمالا ماهیگیرانی را هم خواهید دید که قلاب خود را به آب انداخته‌اند و روی صندلی خود، لم داده‌اند تا چیزی صید کنند.

7. ساحل خور العدید (Khawr al Udayd)

خور العدید از بیابان‌های شگفت‌انگیز قطر، در 80 کیلومتری جنوب‌شرق دوحه است. ساحل خور العدید به خاطر محیط آرامش، شناخته‌شده است. اگر به این ساحل رفتید، پیشنهاد می‌کنیم شترسواری در آن را تجربه کنید.
درخشش شن‌های ساحل در زمان طلوع و غروب آفتاب، از لذت‌هایی است که با رفتن به این ساحل تجربه خواهید کرد. اگر هم شب در این ساحل باشید، تصویر ماه در دریا، حسابی تماشاییست. تپه‌های شنی این ساحل که در برخی نقاط، درست کنار دریا قرار دارند، گاهی تا 40 متر ارتفاع دارند.

ساحل خور العدید دوحه (Khawr al Udayd)
خور العدید به دلیل احاطه شدن توسط تپه‌های شنی، به دریای داخلی معروف است.

اگر خوش‌شانس باشید شاید در زمان رفتن به این ساحل، جانوران منطقه را نیز ببینید؛ غزال عربی، چلچله دریایی، فلامینگو و لاک‌پشت، ازجمله حیواناتی‌اند که در مسیر رفتن به این ساحل یا در خود آن، خواهید دید.
برای رسیدن به ساحل خور العدید می‌توانید خودرو اجاره کنید. داشتن اپلیکیشن مسیریابی به شما کمک می‌کند راه را راحت‌تر پیدا کنید.

صحراگردی

8. صحراگردی

صحراگردی و آفرود در صحرا، طرفداران خاص خودش را دارد. تورهای صحرانوردی قطر به چند دسته تقسیم می‌شود؛ می‌توانید یک روز کامل را در صحرا بگذرانید یا تنها، 4 ساعت از چرخیدن در بیابان‌های قطر لذت ببرید. صحراگردی در شب و تماشای طلوع و غروب خورشید در روی تپه‌های شنی، دیگر گزینه‌های شما برای صحراگردی‌اند.

صحراگردی در قطر
منظره طلوع و غروب آفتاب در صحرا را از دست ندهید.

صحراگردی در قطر معمولا به مقصد ساحل خور العدید انجام می‌شود. تور صحراگردی یک‌روزه، از ساعت 14 شروع می‌شود و تا ساعت 9 صبح روز بعد ادامه دارد. هزینه این تور حدود 60 ریال قطر است.

9. ورزش‌های آبی

ورزش‌های آبی راه خوبی برای رها شدن از گرمای قطر است. در سفر به قطر می‌توانید انواع ورزش‌های آبی هیجان‌انگیز مثل ویک‌برد یا کیت‌برد را تجربه کنید. اگر قبلا این ورزش‌ها را انجام نداده‌اید، نگران نباشید؛ می‌توانید در دوره‌های آموزشی مخصوص تازه‌کارها شرکت کنید.

قطر واتر اسپرت
ورزش‌های آبی در گرمای قطر حسابی سرحالتان می‌آورد.

Qatar Water Sport از شرکت‌هایی است که در دوحه این خدمات را ارائه می‌دهد. البته هزینه این ورزش‌ها بالاست و برای انجام آن‌ها حداقل باید 2000 ریال قطر بپردازید.

جاهای دیدنی قطر
در نقشه‌ی زیر جای مکان‌های دیدنی شهر دوحه را آورده‌ایم. کافی‌ست که روی هرکدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات و عکس‌های مرتبط با هر کدام را ببینید.

[تعداد: 22    میانگین: 3.1/5]
برق و ICT خوندم. وبلاگ‌نویسی رو دوست دارم و خوندن وبلاگ هم جزو علائقمه. به صورت خیلی آماتور کوهنوردی می‌کنم و مسابقات بسکتبال NBA رو هم دنبال می‌کنم. مثل خیلی از مردم موسیقی گوش می‌دم و فیلم می‌بینم. تکنولوژی، کتاب و پادکست هم برام جذابه.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


زودتر از دیگران از پیشنهادهای ویژه ما مطلع شوید.